Чого чекати українській економіці після закінчення карантину
17.06.2020Офіційно
карантин в Україні почався в березні. Однак усе перше півріччя 2020-го проходить з істотними втратами для
української економіки. У січні вона вперше після 2016 року скоротилася на 0,5%. А вже в лютому авіатранспорт і
металургія відчули негативний вплив поширення коронавіруса в світі. Потім почалося падіння цін на світових ринках,
введення обмежень і, як наслідок, — серйозні втрати у виробничій сфері. Експерти стверджують, що на
відновлення колишнього рівня знадобиться не менше року. В економічному прогнозі МВФ обіцяє Україні 7,7% падіння
валового продукту, а світу — 5,2%. Як уже змінився ВВП України і які прогнози аналітиків на майбутнє країни
— розглянемо далі.
Обвал економіки навесні: наслідки карантину для України
До кінця другого кварталу залишилося кілька тижнів, але вже зараз можна сказати, що це найгірший період для української економіки за останні 5 років.
Поки що найпопулярніший термін зі словника українських економістів в 2020 році — «невизначеність». З ослабленням карантину легше не стало, хоча пік падіння економіки ми пройшли ще в квітні. Загальне падіння валового доходу України на початок червня склало 12%.
Прогнози аналітиків на майбутнє України
Аналітики інвестиційних компаній та економісти очікують падіння економіки після закінчення другого кварталу 2020 року на 11-12,5%. Багато експертів погоджуються, що «в мінус» пройде і залишок року. При цьому третій квартал завершиться падінням економіки на 8%, а четвертий — на 6%. Більш оптимістичний прогноз у банкірів — 4% в четвертому кварталі. Якщо останній сценарій підтвердиться, то вже взимку ми повернемося до економічного показника 2019 року.
Складнощі, що перешкоджають зростанню економіки України після кризи
Щоб швидше відновити економіку після карантину в Україні, потрібно задіяти всі виробничі сфери. Але є ряд факторів, які поки грають проти нас. Сюди відносять:
- Відсутність джерел зростання.
- Світовий економічний обвал.
- Імовірність другої хвилі пандемії.
Наслідки карантину: немає джерел зростання
Карантин завдав шкоди всім секторам економіки. Про це свідчить падіння внутрішньої і зовнішньої торгівлі. Сектори, що працюють на внутрішньому ринку, залежать від поведінки споживачів. Якщо доходи останніх не сильно впадуть, є шанс на швидке відновлення процесів. Для бізнесу, який орієнтований на зовнішні ринки, найважливішим фактором відродження буде відновлення економіки в країнах-партнерах.
До речі, на початку 2020 року, ще до карантину,
спостерігалося падіння реального сектора в трьох сегментах: промисловості (5%), агросектора (1,8%), будівельного
сегмента (5,5%). Експерти очікують, що ситуація лише погіршиться, адже різко знизилися темпи роздрібної торгівлі.
Обвал світової економіки
Майбутнє України дуже залежить від економічної температури в світі. Пріоритет для нас — якнайшвидше відновлення міжнародної торгівлі. Оскільки частка експорту становить близько 45% ВВП України.
А поки наш найсерйозніший партнер — Євросоюз — подає тривожні сигнали. Аналітики вважають, що економіка європейців більше постраждала, ніж наша, і вона почне відновлюватися не раніше 2021 року. Уже зараз країнам Європи прогнозують 5-12% падіння ВВП. У зв'язку з чим зменшиться надходження грошових переказів в Україну від заробітчан. А це важливе джерело поповнення українського бюджету.
Друга хвиля пандемії: чого
чекати
Темпи зростання економіки України також будуть залежати і від того, почнеться друга хвиля епідемії чи ні. Якщо восени уряд знову введе карантин, то це згубно позначиться на економіці та може обернутися дефолтом.
Двоє з трьох аналітиків вважають, що восени 2020 в Україні знову будуть застосовані карантинні заходи. Тому більшість експертів вже враховують в прогнозах вплив обмежень на економіку. Тоді майбутнє України буде залежати від уроків, які змогли винести для себе Президент і уряд після першої хвилі карантину.
Майбутнє України залежить від другої хвилі епідемії!
Експерти також радять застосувати модель адаптивного карантину. Тобто, важливо не зупиняти транспорт і виробництво, дати працювати бізнесу і перевести на віддалену форму праці тільки тих фахівців, які можуть працювати вдома без шкоди для компанії. В такому випадку друга хвиля карантину не стане для нас економічним колапсом.
Коронавірусна криза похитнула нашу і без того нестабільну економіку. Швидше за все, ми відновимо її колишній рівень не раніше, ніж через рік. Вже очевидно, що ВВП втратить як мінімум 10%. Але якщо в цьому році особливих форс-мажорів не буде, то в 2021 році ми зможемо підняти його на 5%.