Чи небезпечно брати кредит під заставу нерухомості?
25.09.2018Кредитування стало популярним способом отримання грошових коштів на покупки, послуги, подорожі, свята, проведення заходів. Одним з різновидів позик є кредит під заставу майна, але чи варто його брати? Якщо людина вчасно не виплатить відсотки за позикою – вона може залишитися без даху над головою. Але нерідко кредит – це єдине рішення, без нього не обійтися.
Щоб зрозуміти, чи варто брати кредит під заставу нерухомості, необхідно продумати стратегію повернення коштів. Наприклад, якщо потенційний позичальник готовий здати в оренду свою нерухомість, з цих грошей він зможе оплачувати відсотки за позикою; в подальшому – продати житло. Таким чином вийде навіть примножити свій капітал, перекривши тіло і відсотки по кредиту.
Кредит під заставу квартири безпечно брати в тому випадку, якщо дотримуватися правил, прописаних у договорі. Видаючи позику, банківські установи не контролюють позичальника – він має право розпоряджатися коштами на свій розсуд. Можна на ці гроші відкрити бізнес, побудувати будинок, придбати іншу нерухомість і заробляти.
Важливо! Витрачати виручені під заставу нерухомості кошти ви можете на власний розсуд.
Ставки за позиками часто на 1% більше, ніж за іпотечним кредитом, але не у всіх фінансових установах. У доларах максимум 18%, в гривнях – до 14,5% річних. Строки великі: від 10 до 20 років.
Фінансисти можуть видавати позики до 80% оціночної вартості. Як правило, це хороші гроші і такий кредит виправданий. Але, чи варто брати кредит під заставу нерухомості, вирішує кожен для себе індивідуально. Для користувача, у якого є квартира або будинок за ціною, скажімо, $150 тис., можна розраховувати на позику в розмірі до $120 тис.
При ануїтетних щомісячних виплатах по кредиту доведеться сплачувати понад $1200 протягом 20 років з відсотковою ставкою 14%. Але, якщо під заставу наявної, купувати нову нерухомість, можна уникнути необхідності робити перший внесок. При іпотечному кредитуванні початковий внесок становить мінімум 20% вартості житла. Пропозиція по кишені тільки платоспроможним покупцям з постійним доходом вище середнього.
Переваги та недоліки кредиту під заставу нерухомості
Як і в будь-яких фінансових схемах, для позичальника існує ряд ризиків і переваг, пов'язаних з кредитом. Щоб визначитися, чи безпечно брати кредит під заставу квартири, варто оцінити їх.
Ризики
- Оцінка вартості майна. Банки в праві призначити цінник за квартиру, будинок або автомобіль в рази нижче за реальну ціну об'єкта.
- Втрата нерухомості в разі невиплати позики. Щоб такої ситуації не виникло, необхідно вчасно вносити щомісячні платежі.
- Страховка банку від проблем з фінансами у позичальника. Представники банківської установи вимагають прописувати одним з пунктів договору інформацію про ймовірне збільшення процентної ставки за позикою, якщо позичальник стане неплатоспроможним або його доходи суттєво знизяться. При такому розкладі позичальнику в доважок додадуть близько 500 грн до сплати основної щомісячної суми.
- Незгода родичів того, хто хоче взяти кредит. Рідні можуть сумніватися в тому, чи варто брати кредит під заставу авто/квартири/будинку і висловити свій протест банку. У такому випадку, якщо сім'я позичальника також має права на цю власність, угода не може бути здійснена.
- Видача коштів в іноземній валюті. Це особливість, при якій позичальник може стати заручником банку через стрибки курсу. У гривні процентні ставки вище, але при валютному кредиті більше ризиків – і невідомо, де може бути більша переплата.
Переваги
- За короткий проміжок часу можна отримати велику суму грошей.
- Витрачати кошти можна на будь-які потреби: подорожі, придбання авто, весілля, інші. Банк не контролює куди витрачається видана сума.
- Мінімальний пакет документів. Для оформлення в деяких банках необхідно надати довідку про платоспроможність з місця роботи. Але, найчастіше, гарантією платоспроможності є саме заставне майно.
Очевидно, що ризики є. Їх більше, але за значимістю достоїнства переважують, особливо для тих позичальників, яким в короткі строки необхідно знайти велику суму грошей. Перед тим, як планувати розподіл коштів від позики під заставу, необхідно упевнитися у представника фінансової установи, які саме майнові об'єкти можуть фігурувати в якості застави. А від оцінки житла організацією залежить підсумкова сума коштів, які будуть видані в особисте користування позичальнику.
Чи варто брати кредит під заставу квартири, – кожен вирішує сам для себе, в залежності від ситуації, ступеня потреби в грошах. А при наявності вдалого бізнес-плану, який детально описує, як виручені гроші допоможуть заробити більше, можливо, дійсно варто ризикнути.