Як навчитися відмовляти, коли у вас просять у борг
29.06.2018
За інформацією ООН, 60% українців перебувають за межею бідності. Хтось пристосовується жити відповідно до своїх достатків, інші вирішують фінансові труднощі за рахунок рідних, друзів і колег, які не знають, як відмовити, коли у них просять позичити грошей.
Напевно, ви також маєте знайомого, який час від часу, якщо не щомісяця, просить у борг до зарплати. І що ви робите? Якщо ситуація повторюється, то, певно, вас правильно обрали у ролі палички-виручалочки. Ваш знайомий знає, що вам не подобається віддавати свої гроші, але ставить свої інтереси на перше місце. А ви дозволяєте йому користуватися вашою добротою, бо не уявляєте, як відмовити, якщо просять грошей.
Відмовляти в позиці не так вже й складно: оберіть лінію поведінки та аргументи – і вам більше не доведеться почуватися банкоматом. Розглянемо, що, коли і як відповідати у разі чергового прохання про гроші.
Аргументуйте відмову
Ви не зобов'язані пояснювати людині, чому не хочете позичати їй гроші. Хочете просто сказати «ні» – зробіть це. Але така відповідь може образити і навіть покласти край вашому знайомству. Якщо ж вас цікавить, як чемно відмовити, якщо просять у борг, щоб зберегти добрі взаємини, аргументуйте відповідь. Не потрібно нічого вигадувати – брехня розкриється, і тоді виправдання не допоможуть. Говоріть правду.
- Якщо у вас на найближчий час запланована велика покупка, відпустка або ремонт, не відкладайте плани через несподіване прохання про позику. Розкажіть про них і поясніть, що вам знадобляться всі вільні кошти.
- Щоб у вас не просили гроші, тримайте інформацію про свої доходи та фінансові справи при собі. Максимум, із ким можна нею ділитися, це зі своєю другою половиною, з якої у вас спільний бюджет.
- Замість того, щоб тримати кровні під матрацом і щоразу думати, як відмовити, якщо просять у борг, примусьте гроші приносити вам додатковий дохід. Оберіть один-два банки для депозитів. Усім відомо: якщо зняти кошти достроково, нараховані проценти «згорять» – звідси виправдання того, що ви не можете дати у борг. До того ж, завдяки депозиту, у вас завжди буде НЗ на випадок додаткових витрат.
Говоріть чітко
Питання про гроші – тема делікатна і вимагає акуратності. Тому, коли у вас просять у борг, не поспішайте з відповіддю, візьміть тайм-аут. Скажіть, що не можете приймати такі рішення самостійно і повинні порадитися з другою половинкою. Також можна послатися на те, що вам потрібно перевірити, чи є взагалі у вас на руках (удома) така сума.
Інтонація, з якою ви пояснюєте свою відмову, має не менше значення, ніж зміст відповіді. Хочете знати, як не давати грошей у борг і як відмовити у них категорично, але не грубо? Тоді говоріть чітко, впевнено і не виправдовуйтеся. Вихована людина сприйме ваше рішення з розумінням. Якщо ж вона продовжить наполягати, то просто скористайтеся її ж тактикою і скажіть «ні» без церемоній.

Допоможіть порадою
Придивіться до знайомого, який часто позичає у вас гроші. Він може робити це з об'єктивних причин – наприклад, через погіршення стану здоров'я йому потрібно купувати дорогі ліки. Тоді відмовити у допомозі буде непорядно. Але якщо людина просто не хоче навчитися розподіляти гроші раціонально, постійно витрачає їх на дорогі речі і розваги, ви не зобов'язані її виручати.
Як же навчитися не давати гроші у борг і водночас зберігати гарні взаємини? Підкажіть другові, як перестати потребувати допомоги. Наведемо приклади, що можна порадити, залежно від ситуації.
- Розподіляти особистий бюджет на першочергові та другочергові витрати. Для цього потрібно перед початком місяця скласти список регулярних статей витрат і поряд із кожною вказати бюджет. Сюди слід включити плату за оренду житла, «комуналку», паркомісце, кредити, проїзд, навчання, продукти харчування тощо. Якщо залишаться гроші, частину з них – відкласти до НЗ, інші додати до розділу «Додаткові витрати і розваги». Тільки так і не навпаки.
- Нагадайте знайомому, що регулярні фінансові труднощі – це привід змінити роботу на прибутковішу. Якщо не вистачає знань, краще гроші позичити та витратити їх на курси підвищення кваліфікації або взагалі навчитися чомусь новому. Це окупиться подвійно. Ще варіант – знайти підробіток, можна навіть не за прямою спеціальністю, а, наприклад, пов'язаний із хобі.
- Порадьте банк, де можна вигідно отримати кредит, наприклад, на розвиток власної справи. Детальний бізнес-план буде достатнім приводом для банку не відмовити у позиці. Якщо ж знайомому просто час від часу не вистачає на життя, підкажіть сервіс миттєвих онлайн-кредитів. Наприклад, у Moneyveo першу позику всі отримують під 0,01% на день, а за повторних звернень клієнти заощаджують на процентній ставці до 50% за програмою лояльності.
Народна мудрість про те, що гроші псують дружбу, доведена на практиці. І якщо друг, родич або знайомий часто звертається до вас по фінансову допомогу, не відмовляйте, а по-дружньому його підтримайте. Людина повинна зрозуміти, що не зможе постійно користуватися вашими послугами, зате вона оцінить поради.
Наведена інформація не є кредитним калькулятором у розумінні Постанови НБУ від 05.10.2021 №100. Щоб отримати доступ до відомостей про всі види споживчих кредитів, їх істотні характеристики та кредитний калькулятор, перейдіть до розділу "Кредитні продукти".