Шахрайство в інтернеті – як не стати жертвою
12.11.2019Шахрайство в інтернеті відбувається з часів появи самого інтернету. З тих пір щорічно аферисти вигадують нові схеми як отримати гроші через всесвітню мережу. Розглянемо найсвіжіші з них, а також навчимо вас важливим правилам захисту даних.
Найактуальніші схеми обману в мережі
Онлайн шахрайство в основному пов'язано з кредитами та кредитними картками.
Бувають випадки, коли злодії намагаються заволодіти особистими даними людей, а потім використати їх у своїх цілях. Розглянемо на прикладі найпопулярніші схеми шахраїв в інтернеті.
Кредитне шахрайство з вкраденими картками
Власники вкрадених або загублених банківських карт, які вчасно їх не заблокували, часто стають жертвами шахраїв. Наприклад, маючи на руках фізичну карту і CVV-код, зловмисники можуть прив'язати її до свого номеру телефону через банкомат.
Робота оператором в інтернеті
Зловмисники розміщують на онлайн-ресурсі з пошуку роботи вакансію на зразок “Оператор з обробки платежів в електронній платіжній системі” або “Оператор грошових переказів”. Основні вимоги до співробітника: вік 18+ та наявність картки ПриватБанку. Робота у віддаленому режимі, заробітна плата – 500 грн на день. Людина запрошує вас стати посередником у банківських перерахунках. Ніби у такого роботодавця немає прав відкрити карту у банку. Від вас лише потрібно приймати платежі на карту і 90% від суми переводити на інший рахунок. Наче все просто. Але у жертви афери додатково вилучать усі дані (паспорт і код, інформацію про народження та інше), а потім відкриють на її ім’я усі можливі кредити.
Позбавлення від боргів
Шахрай створює сторінку у соцмережі, де повідомляє, що має доступи до бази даних багатьох МФО (серед них і moneyveo), що займаються кредитуванням в Україні. Він пропонує боржникам за винагороду знищити інформацію про них у базах даних цих організацій та зробити так, щоб їх ніколи не турбували колектори. Хто автор оголошення? Звичайний аферист, який займається шахрайством із кредитами. Він збере "аванси" за свою роботу, а потім зникне. А щоб ви повірили злодію і відправили гроші на карту, він сплатить певну суму боргу (10-20 грн), "доводячи”, що має доступ до бази.
Насправді дізнатися номер договору за вашим кредитом і суму боргу може будь-хто. Для цього вистачить вашого повного ФІО або номеру телефону. Дані вносяться у найближчомутерміналі поповнення і при натисканні кнопок “Сплатити кредит” на екрані відобразиться ваш актуальний номер договору. Щойно жертва сплатить “завдаток”, особа-зловмисник перестане виходити на контакт із нею. Тобто, не кредит зникне, а відправлені гроші. А поскаржитися на шахрая жертва не зможе, бо сама хотіла вчинити неправомірно.
Небезпечні інтернет-покупки
Вважається, що на сайтах оголошень з шахрайством стикаються зазвичай покупці товарів. Але, як показує практика, під загрозою опиняються і продавці. Наприклад, зловмисник дзвонить продавцю не самого бюджетного товару, погоджується на покупку і просить номер карти, на яку потрібно перевести гроші. Потім злодій повідомляє жертву про складнощі під час оплати. Наприклад, він намагається оплатити покупку від імені юрособи, а продавець – фізособа.
Щоб пропустити оплату, банк вимагає підтвердити особу одержувача за допомогою перевірочного коду в SMS. Диктуючи псевдо-покупцям код перевірки, продавець “дає добро” на зняття власних коштів.
Як вберегти особисті дані
Яка інформація називається конфіденційною? Це три головні складові:
- Паспортні дані та ІПН.
- Банківська картка.
- Номер телефону.
Найчастіше люди страждають саме від розповсюдження останніх двох. Безтурботно роздаючи номер своєї карти або мобільного телефону, ми навіть не підозрюємо, як цим може скористатися інша особа. А тим часом шахрайство на довірі процвітає.
Поради та рекомендації: як уникнути онлайн-шахрайства
Важливо знати! Ніколи не використовуйте для інтернет-оплат чужий Wi-Fi. Підключайте тільки мобільний інтернет або оплачуйте будь-які покупки і рахунки вдома. Також можна заходити на сайт послуги або магазина використовуючи VPN. Надійніше за все використовувати платні ресурси з гарантією шифрування даних, наприклад NordVPN або Tunel Bear.
- В жодному випадку не сплачуйте товари або послуги, підключаючись до стороннього Wi-Fi. Наприклад, ви завітали до кав’ярні та щоб не сумувати, вирішили купити певну річ в онлайн-режимі. Ви під’єдналися до мережі і ввели дані своєї картки (номер, ССV-код, дату дії)? Вітаємо – ви відкрили усі ці дані власникам кафе.
- Ніколи і нікому не називайте по телефону дані своєї карти, серію і номер паспорта, ІПН, прописку та навіть email. У цьому не повинно бути необхідності. У вашому банку всі останні дані відомі. А ССV-код і термін дії карти не потрібно знати навіть вашому банкіру.
- Не беріть участь у підозрілих пропозиціях про підробіток. Якщо вас просять зареєструватися десь і підв'язати туди вашу карту або змінити телефон в особистому онлайн-банкінгу – будьте впевнені, що це шахрайська схема.
Де шахрай шукає конфіденційну інформацію?
Найчастіше шахраї шукають своїх жертв серед тих, хто має певні проблеми з грошима. Наприклад, вони орієнтуються на жінок у декретній відпустці, які продають дитячі речі в інтернеті. Або шукають потенційних кредитних боржників. Далі все просто – злодії знають, що ця категорія людей має потребу в грошах, тому роблять їм “цікаві” пропозиції, описані вище.
Тож будьте пильними, бо від “попадання на гачок” до інтернет-шахраїв не застрахований ніхто.