Топ-10 непотрібних покупок або на що не варто витрачати гроші
03.04.2019У цій статті ми не будемо концентруватися на темі зайвих витрат на паління, алкоголь та інші шкідливі для здоров'я звички. Давайте згадаємо про інші речі, без яких ми могли б легко обійтися, і все одно регулярно віддаємо за них чималі суми.
Ось вони, топ-10 непотрібних покупок, які забирають більшу частину нашого бюджету і заважають накопичувати гроші. Цікаво, скільки на все це витрачаєте ви?
У клубах усі вихідні
Зазвичай у будні дні вільного часу не залишається. Вранці ми вирушаємо на роботу, ввечері поспішаємо додому, де встигаємо тільки поїсти, прийняти душ та лягти у ліжко. І так щодня. Зате на вихідних... Для багатьох п'ятниця – початок справжнього відриву! Нічні клуби, кафе та інші розважальні заклади швидко розправляються з вашими заощадженнями. В атмосфері веселощів гроші витрачаються дуже легко, особливо якщо розраховуєшся карткою. Так за один день можна спустити всю зарплату, а вранці питати себе, як це вийшло.
Порада: встановіть обмеження розміру суми, яку можна витратити за раз. Це вбереже вас від зайвих витрат і від «Мівіни» замість обідів в очікуванні зарплати.
Зустрічають по зовнішності
Прийшла весна, і хочеться поповнити гардероб чимось новеньким. Знайомі думки? Жінкам складніше відмовитися від ідеї пройтися по магазинах. І справа не у браку одягу – багато хто сприймає придбання нових речей як оновлення в житті.
Насправді результату це не дає, і часто куплені речі виявляються не такими вже й необхідними. Але їх покупка позначається на особистому бюджеті.
Порада: з приходом тепла не поспішайте до магазинів. Спочатку розпакуйте свій весняний гардероб. Старі речі викиньте; набридлі – віддайте малозабезпеченим людям та оцініть те, що залишиться. Знайдеться багато речей, які вам досі подобаються. Вирішіть тільки, чого справді не вистачає, складіть список і заплануйте покупки.
Не вся косметика працює
Виробники косметологічних засобів постійно вигадують новинки й обіцяють споживачам вау-ефект. Ми здогадуємося, що крем від рубців і розтяжок марний, і що целюліт нікуди не дінеться без спорту. Але ми обираємо простіший метод – купуємо «чарівний» крем і віримо, що чим дорожчим він буде, тим крутіше вийде ефект.
Це не працює, проте наші полиці заповнені марними розрекламованими косметологічними засобами, які ми придбали за купу грошей.
Порада: купуйте тільки найнеобхідніші засоби – зволожуючі креми, засоби від зморшок, від пігментації. Хочете бути красивими і стрункими, займайтеся спортом. Якщо є проблеми зі шкірою, придбайте лікувальну косметику за рекомендацією лікаря.
Харчування у кафе заради розваги
Офісні працівники часто ходять обідати до кафе. Вони це роблять не тому, що не вміють готувати, а більше заради розваги. Вихід з офісу дозволяє відволіктися від роботи, поспілкуватися і розслабитися. Але вартує це недешево. Для порівняння: домашній обід, що складається з м'яса і гарніру, коштує 15-20 грн. У кафе за ту ж порцію доведеться віддати не менше 50 грн.
Порада: хочете заощадити, переходьте на домашню їжу. Мінус 30 грн щодня збереже для вашого бюджету близько 600 грн. До того ж самостійно приготована їжа корисніша для здоров'я – отже, з нею буде менше приводів звертатися до лікарів і купувати ліки.
Харчування напівфабрикатами, снеками з автоматів
Більшість напівфабрикатів можна приготувати вдома, заморозити і використовувати протягом тривалого часу. Звісно, ви приготуєте значно дешевше і якісніше.
Друга спокуса – напої і снеки з автоматів. Така їжа не тільки вартує в рази дорожче, ніж домашні чай-кава, саморобний бутерброд або шоколадка із супермаркету. Вона може бути ще й небезпечною для здоров'я. Кавові автомати не домивають, але ж в них застоюється вода і прокисає молоко. До того ж там використовують найдешевші продукти для приготування напоїв. Бутерброди, випічка також можуть бути несвіжими.
Порада: робіть напівфабрикати самостійно. Це означає один раз в місяць «запрягти» свою сім'ю або хоча б себе на заготівлю. Заповніть морозилку саморобними пельменями, варениками, налисниками, котлетами і їжте потім усе це із задоволенням, без ризику для здоров'я і втрат для гаманця! А щоб не тягнуло до автоматів, закуповуйтеся періодично у великих супермаркетах, де ті ж смаколики самі продаються удвічі дешевше. Пити каву краще у кафе або на кава-пунктах, а чай – заварювати в чашці самостійно.
Зайва побутова техніка і пристрої на кухні
Як часто ви готуєте яйця в яйцеварці, а йогурт – у йогуртниці? Як довго ви користувалися соковижималкою і хлібопічкою? Найчастіше роль побутової кухонної техніки зводиться до того, щоб стояти у кутку і припадати пилом.
Порада: не заповнюйте кухню технікою, без якої вона можете обійтися. Є тільки два випадки, коли вона приносить користь: якщо ви кухар і готуєте на замовлення удома; якщо кулінарія – ваше хобі, без якого ви не уявляєте і дня.
Дорогі абонементи до спортзалу
Без спорту здоровим не будеш. Так і є, але це не означає, що обов'язково купувати абонемент до дорогого спортзалу. Наприклад, у мережі фітнес-клубів Sport Life найнижча у 2019 році ціна за рік – 4000 грн за відвідування виключно спортзалу з тренажерами і загальних групових занять (фітнес тощо) в одному відділенні. Якщо додати до спортзалу басейн, доведеться заплатити 6500 грн. А за мережевий абонемент зі спортзалом та басейном доведеться викласти 8500 грн.
Порада: не обов'язково витрачатися на спортклуб – скрізь є стадіони, парки, де можна бігати, потягуватися і качати прес на турнікетах тощо. А хочете – вмикайте відеоуроки в Ютубі та займайтеся фітнесом удома. Можна навіть заощадити на абонементі і придбати додому тренажер.
Шкідливі звички шкідливі й для гаманця
Якщо у вас є шкідливі звички, ви в курсі, скільки грошей на них витрачається. Пачка цигарок – це мінімум мінус 35 грн в день. Увечері пляшка пива з пачкою чіпсів – іще мінус 40 грн.
І тут уже ви самі повинні вирішити для себе – відкласти гроші на щось потрібне чи продовжувати з їх допомогою гробити своє здоров'я.
Порада: знайдіть іще щось, що могло б вас радувати в житті, окрім шкідливих звичок, і замініть їх. Палите? Спробуйте замість цього читати або дивитися розважальне відео в інтернеті. Любите посидіти з друзями за пивом? А спробуйте грати у настільні ігри. Можна почати бігати вечорами – спорт, як ніщо інше, допомагає відволіктися від рутини і розслабитися.
Зайві речі для догляду за немовлятами
Народження дитини пов'язане зі збільшенням витрат. Але окрім справді необхідних речей недосвідчені мами накуповують багато непотрібного. Складемо топ-5 покупок молодих батьків, які на практиці майже не використовуються, зате коштують чималих грошей:
- Дитяча косметика: крім шампуню, мила і дитячого крему купуються всілякі зволожуючі олії, гелі для душу тощо.
- Підігрівач пляшечок: коштує від 500 грн. Гріє 3-5 хвилин, у той час як можна вдвічі швидше закип'ятити у чайнику трохи води і розбавити суміш.
- Ваги для новонародженого: коштують від 1300 грн. Використовуються до 4-місячного віку дитини і потрібні тільки для малюків, які погано набирають у вазі. Для інших дітей достатньо зважуватися раз на місяць у поліклініці.
- Сповивальний стіл: коштує від 2000 грн. Річ зручна, але необов'язкова. Малюка можна сповивати і перевдягати на будь-якому іншому столі або на ліжку.
- Розвиваючий килимок: найдешевший коштує від 350 грн. Дуги килимка з підвішеними іграшками зазвичай недовго цікавлять малюка, але заважають йому рухатися. Їх зазвичай прибирають. У підсумку залишається просто килимок, який можна замінити будь-якою ковдрою.
Порада: без усіх цих речей можна обійтися. Їх купують часто, але використовують рідко. Зазвичай вони з’являються в оселях недосвідчених батьків, які надивилися реклами. Не витрачайте гроші даремно, купуйте для дитини лише найнеобхідніші речі.
Сувеніри, подарунки – словом, різні дрібнички
Скриньки і скарбнички, блокноти та підставки під чашки, настільні статуетки і вази, багатоповерхові органайзери тощо. Все це роками накопичується на наших полицях.
Порада: обирайте собі та в подарунок іншим корисні практичні речі. Якщо вирушаєте за кордон і хочете привезти близьким або друзям щось незвичайне, заздалегідь почитайте огляди в інтернеті. Що радять обирати бувалі мандрівники? Не купуйте річ заради галочки. Подаруйте те, що справді стане у нагоді людям, яким призначається покупка.
Що буде, коли не купувати непотрібні речі
Зазвичай у момент покупки речі ми впевнені в її необхідності. Ми бачили рекламу – і так, вона переконала нас у тому, що, отримавши той чи інший продукт, ми станемо багатшими, розумнішими, здоровішими, красивішими й успішнішими. Кожному хочеться все це отримати. Але чому так багато розрекламованих речей після покупки опиняються в далекому кутку і роками лежать без діла?
Якщо перш ніж купувати, ми будемо приділяти хоча б хвилину на аналіз усіх «за» і «проти», багато речей так і залишаться в магазинах. Економія вийшла б величезна, а у вас з'явилися б вільні гроші, які зазвичай зайвими не бувають.
Не витрачати даремно, а накопичувати на дорожчі та справді вартісні речі – так роблять багаті успішні люди. Подумайте, про що ви по-справжньому мрієте? Поставте перед собою мету це отримати і йдіть до неї. А Moneyveo допоможе, якщо раптом ближче до фіналу вам додатково знадобиться сума до 30 000 грн.
Наведена інформація не є кредитним калькулятором у розумінні Постанови НБУ від 05.10.2021 №100. Щоб отримати доступ до відомостей про всі види споживчих кредитів, їх істотні характеристики та кредитний калькулятор, перейдіть до розділу "Кредитні продукти".