Як повернути депозит, якщо банк закрився
27.09.2019Наше законодавство гарантує вкладникам банку повернення суми депозитів в межах 200 000 грн. Якщо сума вкладу вища, то Фонду гарантії вкладів в Україні буде важко його покрити. В теорії повернення всіх депозитів, якщо банк збанкрутував, можливе. Але у банку повинні бути активи. Під час їх продажу, в першу чергу, гроші повертаються вкладникам з мінімальними заощадженнями (до 200 тис. грн). Що ж робити, якщо банк закривається і ви не можете забрати депозит?
Повернення депозиту: реагуйте відразу
Кращий варіант повернення депозиту — забрати вклад завчасно. Як тільки ви почули, що банк зіткнувся з фінансовими проблемами, — не ризикуйте і забирайте гроші. Навіть якщо термін депозитного вкладу ось-ось закінчиться, і ви можете втратити відсотки — дійте. Інакше незабаром в банк увійде тимчасова адміністрація і всі операції на час перевірок будуть припинені на термін до 1 місяця.
Довідка: Тимчасова адміністрація — це процедура, що застосовується Фондом гарантування вкладів фізичних осіб до проблемного банку з метою приведення його діяльності у відповідність до вимог банківського законодавства.
У разі, коли фінустанова зазнає незначних труднощів і обмежує суму виплат (наприклад, до 5000 грн на добу), потрібно поквапитися і забрати максимум. Так, протягом кількох тижнів можна вивести з банку до 70 000 грн.
Важливо! Якщо банк не має готівки для видачі депозиту, потрібно дізнатися про можливість переведення грошей на картковий рахунок. В цьому випадку ви зможете зняти готівку в банкоматі або розрахуватися нею на касі в магазині. Навіть з комісією за зняття, це в стократ краще, ніж нічого.
Як забрати депозит: варіант часткового повернення
Ще один спосіб забрати свої гроші з банку, який закривається — роздрібнити внесок. Наприклад, у вас на рахунку понад 200 000 грн — скажімо, 250 000 грн. Тоді ви можете перевести на рахунок іншого вкладника 50 000. Такий рахунок повинен бути відкритий фізособою, яка пов'язана з першим вкладником. Тобто, у вас було 250 000 грн, 50 000 з них ви перевели на рахунок родича, а значить зможете отримати всі свої гроші. Оскільки це будуть вже 2 різних рахунки, на які поширюється державна гарантія повернення. Обидва депозити потрапляють під статтю обов'язкової виплати. Однак це можливо до введення в банк тимчасової адміністрації. Крім того, зазначена схема відома Фонду гарантування вкладів. Тому там можуть відмовити у виплаті відразу двох депозитів, посилаючись на 38 ст. Закону "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Якщо таке сталося, то можна звернутися до суду з вимогою визнати дії Фонду неправомірними. Але такий судовий процес може тривати більше року. І не факт, що обвинувач виграє справу.
Закриття банку: що робити після введення тимчасової адміністрації
Якщо в банк введена тимчасова адміністрація — значить він відправлений на ліквідацію. Щоб вивести свої заощадження, вкладникам з сумою депозитів нижче 200 000 грн доведеться відстежувати інформацію з видачі депозитних коштів фондом по закритому банку. Фонд повинен виплатити гроші вкладникам через банки-агенти. Для цього клієнти мають зробити наступне:
- Заповнити заяву на сайті Фонду гарантування вкладів.
- Надати документи для ідентифікації особи (паспорт, ІПН), депозитний договір.
- Чекати зарахування грошей на рахунок.
Як повернути вклад понад 200 000 грн, якщо банк — банкрут
Якщо сума вкладу перевищує 200 000 грн, потрібно стати в чергу кредиторів.
Довідка: Черга кредиторів банку при його ліквідації — це послідовність, в якій відбувається задоволення вимог, коли банк визнаний банкрутом.
Для цього потрібно відстежувати публікації в ЗМІ. Оголошення про відкликання ліцензії у банку зазвичай публікують у:
- “Голос України”;
- “Урядовий кур'єр”.Перший етап: Ви маєте 30 днів на подачу заяви на чергу виплат відразу після публікації новини про банкрутство. По ній вас повинні включити до реєстру кредиторів.
Важливо! Якщо ви не встигнете стати в чергу кредиторів в 30-денний термін, повернути вклад буде неможливо. Оскільки борги банку вважатимуть погашеними автоматично.
Другий етап: порядок повернення грошей ліквідатором при банкрутстві банку — складний і тривалий процес. Спочатку ліквідатор збанкрутілої установи формує ліквідаційну масу і підраховує кошти. Потім вирішує, які суми, виставлені вкладниками, вона може покрити. У ліквідмасу потрапляють всі активи, які значилися на балансі банку-банкрута:
- Нерухомість.
- Автомобілі.
- Комп'ютерна техніка.
- Меблі та інше.
За рахунок їх продажу ліквідатор і отримує кошти, які зобов'язаний направити на погашення депозитів в банку. Тепер про черговість:
- Спочатку ліквідатор компенсує витрати на свою роботу.
- Потім кошти спрямовуються на виплату зарплат банківським співробітникам.
- В наступну чергу гроші будуть розподілятися між фізособами-вкладниками.
- Останнім компенсацію отримає бізнес.
Повернути гроші з банку після продажу його активів
Як правило, ціна банківських активів набагато менша за середньоринкову. Попит на транспорт і нерухомість також невеликий. Застаріле комп'ютерне обладнання та меблі продавати найважче. Такий “багаж” збувається практично за копійки. З цих причин ліквідація банківських активів затягується не на один рік. Але якщо банк вирішив покинути ринок самостійно, то це виключення з правил. Тоді він сам розрахується з вкладниками. Однак такі випадки поодинокі.
Забрати депозит: непопулярні методи
Є ще альтернативний спосіб як повернути вклад, якщо банк закрився. Ви можете безпосередньо зв'язатися з власниками фінустанови і направити їм свої претензії. Якщо ви є акціонером і маєте не менше 10% пакета акцій фінустанови, то можете подати клопотання в суд і стягнути компенсацію з власників за доведення його до неплатоспроможності. Правда, тут потрібні реальні факти і докази того, що банк збанкрутував з вини власника. І навіть, якщо це буде доведено, не факт, що на момент отримання рішення суду власники перебуватимуть в країні. Хоча шанси отримати компенсацію від банку за вкладами у таких вкладників досить великі.
Щоб убезпечити себе, оформляти депозити потрібно в перевірених та стійких банках і краще робити вклади в різні фінустанови. Якщо ви вирішили покласти на депозит істотну суму грошей, то варто обирати продукт з опцією дострокового розірвання депозитного договору. Тоді ви зможете забрати заощадження у разі перших тривожних “симптомів” банкрутства.