Як в Україні працюють служби зі стягнення заборгованості

19.06.2017
Сума (грн)
Термін (дн.)
Відсотки
Всього
Оформити кредит

Якщо позичальник не виконує зобов'язання за кредитним договором, фінансова установа має право передати борг колекторським службам для його стягнення. В Україні колекторська діяльність ніяк не регулюється законодавчо, тому права та обсяг обов'язків колекторів досить розмиті. Немає навіть такого терміна, як “колектори”. У зв'язку з цим мало хто зі споживачів розуміє принципи і правомірність роботи таких служб.

проблемна заборгованість Методи роботи колекторів із боржниками

За якими схемами працюють колектори?

Найчастіше проблемними кредитами у фінансово-кредитних установах займаються спеціальні відділи, які діють у рамках законодавства країни.

Стягнення проблемної заборгованості в Україні може відбуватися за двома схемами:

  • Перша – факторинг. Це викуп боргів у кредитної установи, при якому право стягнення заборгованості переходить факторинговій компанії.
  • Другий варіант передбачає, що фірма, яка надає колекторські послуги, є посередником між банком (або МФО) і боржником. У цьому випадку вона працює за винагороду в розмірі 5-25% від суми сплаченого боргу.

Як показує практика, у нашій країні незалежних колекторських компаній небагато. В основному роль колекторів виконують департаменти фінансово-кредитних установ зі стягнення заборгованості, які відстоюють інтереси компанії і намагаються владнати спір на взаємовигідних умовах.

Які права колекторів в Україні?

Як таких прав і повноважень у представників структур зі стягнення заборгованостей немає, оскільки не передбачено певних законів у цій сфері. Тому в спілкуванні з боржниками співробітники фінансових установ керуються загальними правилами, націленими на отримання боргу у відповідності із законодавством України.

Принципи роботи відділів стягнення

Залежно від розміру боргу і кожної конкретної ситуації, співробітник відділу стягнення вибирає метод впливу на боржника. Випадки бувають різні. Одним клієнтам досить повідомити про всі наслідки невиплати боргу, і вони за декілька днів знаходять кошти. Інші ж навмисно ухиляються від відповідальності, що є, як і надання неправдивих відомостей, різновидом цивільного або кримінального порушень.

Як правило, в першому випадку співробітник повідомляє позичальнику про наявність боргу і в ході телефонної розмови, на основі отриманих даних, приймає рішення, як бути з проблемним кредитом. У деяких випадках представник відділу зі стягнення може запропонувати реструктуризацію боргу, часткове списання простроченого боргу, продовження кредитного договору і т. д. – з метою повернути кошти підприємству і одночасно допомогти клієнту виправити складне фінансове становище.

Якщо ж у процесі розмови боржник навідріз відмовляється повертати борг або поводиться неадекватно, співробітник служби стягнення має право звернутися до родичів або близьких позичальника і з'ясувати у них, хто і як буде сплачувати заборгованість.

проблемна заборгованість

У той же час, якщо вирішити проблему в мирному руслі не виходить або родичі боржника ухиляються від відповідальності, – співробітник відділу стягнення може звернутися безпосередньо до правоохоронних органів і передати справу до суду. Далі суд розглядає позовну заяву, і починається виконавче провадження, за результатами якого виноситься вирок.

Наслідки порушень боржником кредитного договору

Зрозуміло, в ситуації із кредитною заборгованістю склад злочину очевидний, і як такого судового спору бути не може. Тому судді в більшості випадків захищають інтереси позивача, тобто фінансової установи.

Залежно від виду злочину суд може винести наступні рішення із заборгованості:

  • арешт майна боржника;
  • продаж майна через аукціон;
  • утримання заробітної плати позичальника в розмірі боргу і суми штрафів (всі судові витрати оплачує боржник).

Також до виплати проблемного кредиту можуть залучити і близьких родичів позичальника, якщо інші способи стягнення боргу відсутні.

У компанії Moneyveo є відділ по роботі з проблемною заборгованістю, який використовує тільки правомірні інструменти впливу на боржників. Його співробітники шукають компромісний варіант і намагаються вирішувати проблеми мирним шляхом.

Оцініть сторінку:

Ваша оцінка:

Рейтинг: 2.04 з 5 (Голосів: 104)

Кредит Menu

Увійти

Особистий кабінет