Moneyveo

brogress-bar

Як в Україні працюють служби зі стягнення заборгованості

Терміново потрібні гроші?19.06.2017

Якщо позичальник не виконує зобов'язання за кредитним договором, фінансова установа має право передати борг колекторським службам для його стягнення. В Україні колекторська діяльність ніяк не регулюється законодавчо, тому права та обсяг обов'язків колекторів досить розмиті. Немає навіть такого терміна, як “колектори”. У зв'язку з цим мало хто зі споживачів розуміє принципи і правомірність роботи таких служб.

проблемна заборгованість Методи роботи колекторів із боржниками

За якими схемами працюють колектори?

Найчастіше проблемними кредитами у фінансово-кредитних установах займаються спеціальні відділи, які діють у рамках законодавства країни.

Стягнення проблемної заборгованості в Україні може відбуватися за двома схемами:

  • Перша – факторинг. Це викуп боргів у кредитної установи, при якому право стягнення заборгованості переходить факторинговій компанії.
  • Другий варіант передбачає, що фірма, яка надає колекторські послуги, є посередником між банком (або МФО) і боржником. У цьому випадку вона працює за винагороду в розмірі 5-25% від суми погашеного боргу.

Як показує практика, у нашій країні незалежних колекторських компаній небагато. В основному роль колекторів виконують департаменти фінансово-кредитних установ зі стягнення заборгованості, які відстоюють інтереси компанії і намагаються владнати спір на взаємовигідних умовах.

Які права колекторів в Україні?

Як таких прав і повноважень у представників структур зі стягнення заборгованостей немає, оскільки не передбачено певних законів у цій сфері. Тому в спілкуванні з боржниками співробітники фінансових установ керуються загальними правилами, націленими на отримання боргу у відповідності із законодавством України.

Принципи роботи відділів стягнення

Залежно від розміру боргу і кожної конкретної ситуації, співробітник відділу стягнення вибирає метод впливу на боржника. Випадки бувають різні. Одним клієнтам досить повідомити про всі наслідки невиплати боргу, і вони за декілька днів знаходять кошти. Інші ж навмисно ухиляються від відповідальності, що є, як і надання неправдивих відомостей, різновидом цивільного або кримінального порушень.

Як правило, в першому випадку співробітник повідомляє позичальнику про наявність боргу і в ході телефонної розмови, на основі отриманих даних, приймає рішення, як бути з проблемним кредитом. У деяких випадках представник відділу зі стягнення може запропонувати реструктуризацію боргу, часткове списання простроченого боргу, продовження кредитного договору і т. д. – з метою повернути кошти підприємству і одночасно допомогти клієнту виправити складне фінансове становище.

Якщо ж у процесі розмови боржник навідріз відмовляється повертати борг або поводиться неадекватно, співробітник служби стягнення має право звернутися до родичів або близьких позичальника і з'ясувати у них, хто і як буде погашати заборгованість.

проблемна заборгованість

У той же час, якщо вирішити проблему в мирному руслі не виходить або родичі боржника ухиляються від відповідальності, – співробітник відділу стягнення може звернутися безпосередньо до правоохоронних органів і передати справу до суду. Далі суд розглядає позовну заяву, і починається виконавче провадження, за результатами якого виноситься вирок.

Наслідки порушень боржником кредитного договору

Зрозуміло, в ситуації із кредитною заборгованістю склад злочину очевидний, і як такого судового спору бути не може. Тому судді в більшості випадків захищають інтереси позивача, тобто фінансової установи.

Залежно від виду злочину суд може винести наступні рішення із заборгованості:

  • арешт майна боржника;
  • продаж майна через аукціон;
  • утримання заробітної плати позичальника в розмірі боргу і суми штрафів (всі судові витрати оплачує боржник).

Також до виплати проблемного кредиту можуть залучити і близьких родичів позичальника, якщо інші способи стягнення боргу відсутні.

У компанії Moneyveo є відділ по роботі з проблемною заборгованістю, який використовує тільки правомірні інструменти впливу на боржників. Його співробітники шукають компромісний варіант і намагаються вирішувати проблеми мирним шляхом.

Оцініть сторінку:

Ваша оцінка:

Рейтинг: 2.01 з 5 Голосів: 74

Терміново потрібні гроші?

Особистий кабінет