Пільговий період кредитування: у чому підступ?
05.05.2017
З метою залучення та утримання клієнтів банки пропонують власникам кредитних карт таку послугу, як пільговий період. Але не всі споживачі розуміють, що таке пільговий період кредитування. У чому плюси і мінуси використання цього банківського продукту – читаємо в статті.
Що таке пільгове кредитування?
Пільговий або grace період – це термін, упродовж якого фінансова установа звільнює клієнта від сплати відсотків за користування кредитними коштами. Зазвичай цей термін становить не більше 55 днів, але деякі банки продовжують його і до півроку, в залежності від кредитної історії й платоспроможності позичальника.
Пільгове кредитування встановлюється тільки на кредитні карти і є пріоритетом банківських установ. У більшості випадків це маркетингова приманка, яку використовують банки для перетягування клієнтів на свою сторону. Сама ж цифра грейс-періоду ні про що не свідчить. Важливо розуміти, як працює пільговий період кредитування і як його розраховувати, і вже потім робити висновки, вигідна ця послуга чи ні.
Як розраховувати пільговий період кредитування?
Існує три способи розрахунку пільгового періоду кредитування.
1. Розрахунковий + платіжний періоди
Під розрахунковим періодом розуміють термін, упродовж якого позичальник використовує кредитні кошти (наприклад, з 1-го по 30-е число). Загальна сума заборгованості встановлюється на кінець розрахункового періоду. Щоб на цю суму не нараховувалися відсотки, борг слід сплатити до дати, зазначеної в договорі. Платіжний період іде після розрахункового (на початку наступного місяця) і становить 20-25 днів. Таким чином, тривалість пільгового періоду буде такою: розрахунковий період (30 днів) + платіжний період (25 днів) = 55 днів. Тобто 55 днів позичальник не платить за кредит.
2. Відлік від дня першої транзакції
У цьому випадку пільговий і розрахунковий періоди збігаються. Пільговий період розпочнеться від дня здійснення першої покупки за кредитні гроші і не залежить від терміну розрахункового періоду. Наприклад, якщо ви скористалися коштами 1 травня, то повернути борг потрібно не пізніше 1 червня (пільговий період складатиме 30 днів). Якщо кредитні кошти користувалися декілька разів, то загальну суму боргу слід повернути до 1 червня.
3. Відлік від дати кожної транзакції з кредитними коштами
Пільговий термін розраховується окремо для кожної транзакції. Тобто, щоб не нараховувалися відсотки на кожну грошову операцію, борг необхідно сплатити протягом пільгового періоду. Наприклад, ви взяли кредит 1 травня на суму 1000 грн та 10 травня на 2000 грн. Grace період складає 30 днів. Значить, повернути борг потрібно 1 та 10 червня відповідно (заборгованості не сумуються між собою).
Як правильно сплатити заборгованість?
Дуже часто після закінчення грейс-періоду за оплату кредиту стягується немаленька комісія. Це відбувається, якщо ви вносите гроші через банкомат або термінал. Тому сплатити кредит краще в банку, де ви його оформили.
Обов'язково сплачуйте всю заборгованість, інакше на залишок будуть капати відсотки за ставкою, встановленою в договорі. Також якщо ви не внесли гроші на встановлену дату, відсотки автоматично нараховуватимуться при тому на всю суму заборгованості.
Також звертайте увагу, що день сплати кредиту і день зарахування коштів на ваш картковий рахунок можуть не збігатися. Це відбувається при поповненні рахунку через банкомат, при переказі грошей з іншого банку і через поштові відділення.
Таким чином, кредитні карти з grace періодом чудово підходять для тих, у кого стабільний дохід і хто може вчасно повертати борги і часто розраховується кредиткою в торгових мережах.
Наведена інформація не є кредитним калькулятором у розумінні Постанови НБУ від 05.10.2021 №100. Щоб отримати доступ до відомостей про всі види споживчих кредитів, їх істотні характеристики та кредитний калькулятор, перейдіть до розділу "Кредитні продукти".